Augustiniánský klášter Svatá Dobrotivá v Zaječově

Klášter v lednu 2016

Klášter v lednu 2016

Augustiniánský klášter Svatá Dobrotivá s kostelem Zvěstování Panny Marie a sv. Dobrotivé leží mezi obcemi Zaječov a Nová Ves (okres Beroun).

Areálu kláštera dominuje trojlodní chrám Zvěstování Panny Marie se dvěma kaplemi. V kostele jsou původní varhany z roku 1727, hrál na ně při své návštěvě Antonín Dvořák. Klášter je dvoukřídlý.

Klášter “Na Ostrově” byl, jako první augustiniánský, založen už v roce 1262 Oldřichem Zajícem z Valdeka. V roce 1327 byly do kláštera přemístěny ostatky sv. Benigny (Svatá Dobrotivá) a klášter se přejmenoval. Ve 14. století byl vypálen husity, v roce 1469 byl obnoven. V polovině 16. století je uváděn jako pustý, ale v roce 1676 byl barokně přestavěn dle návrhu italského architekta Davida Canevalleho.

V roce 1782 vydává Josef II. patent o zrušení klášterů, ten zaječovský zanikl v roce 1785 a jeho konvent byl přebudován na faru a školu. V roce 1789 vydává Josef II. výjimku a Svatá Dobrotivá funguje dál.

V dubnu 1950 byl klášter zrušen, a mniši byli posláni do pracovních táborů. V budově měl být údajně zřízen pomocný technický prapor (dle některých pramenů byl PTP v Dolní Kvani). V dalších letech tu byl depozitář Muzea tělesné výchovy a sportu.

V roce 1990 byl klášter vrácen Augustiniánskému řádu a je postupně opravován. Příležitostně se zde konají mše a výstavy. Ty, které se konají v kostele, můžete najít zde.

Kolem kláštera vede žlutá TZ, obcí potom zelená TZ a cyklotrasa 3 a 2252. Do obce jezdí autobus.

Parkovat lze na různých místech v obci.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *