Řeka Střela
Řeka Střela, dříve nazývaná „Sázava západních Čech“, Šipka, Schalotka nebo Brocnice, pramení pod Prachometským kopcem (andezitová stolová hora) na severním okraji Tepelské vrchoviny v nadmořské výšce 678 metrů nad mořem.
Povodí o rozloze 922,2 km2 odvodňuje část okresu Karlovy Vary a velkou část okresu Plzeň-sever.
Nejprve Střela připomíná luční potok, teprve pod Toužimí začíná klesat do zalesněného údolí.
Na 66,70 km se nachází vodní nádrž Žlutice, vystavěná v letech 1965 – 1968. Nádrž ležící 25 km jihovýchodně od Karlových Varů zaujímá plochu 161,5 ha, celkový objem je 14,54 mil. m3 (stálý objem 1 mil. m3, zásobní objem 11,8 mil. m3). Vodní dílo zásobuje pitnou vodou města Žatec, Toužim, Podbořany a jejich okolí, dále slouží průmyslu a pro závlahy a částečně zajišťuje i ochranu před povodněmi. Hráz nádrže je 235 m dlouhá a 27 m vysoká. Přehrada není přístupná veřejnosti.
Na 58. km do řeky ústí Malá Střela (Trasovka).
Po deseti kilometrech teče Střela kolem Rabštejna, nejmenšího města ve střední Evropě. V obci se nad řekou klene gotický kamenný most ze 14. století. Městečkem a údolím Střely vede naučná stezka na níž je možno shlédnout starý lom na pokrývačskou břidlici, která byla využita i na střechu chrámu sv. Víta na Pražském hradě. V okolí řeky jsou betonová opevnění (řopíky) z 2. poloviny třicátých let, které byly budované k ochraně Československé republiky.
Pod Rabštejnem vstupuje řeka do kaňonu s pralesovitým porostem buků a smrků, lidskou přítomnost zde připomínají jen starobylé mlýny. Na 29. kilometru se do Střely vlévá Manětínský potok, dále po proudu jsou chaty a tábory.
Před Plasy řeka protéká malou přehradou. Pod Nebřezinami vstupuje Střela do svého posledního kaňonovitého úseku. Okolí této části toku (i řeka sama) jsou chráněny jako EVL Přírodní památka Kaňon Střely v soustavě chráněných území Natura 2000. Zde ústí do Střely Kaznějovský potok, který vodu řeky znečišťuje (v dřívějších letech se situace výrazně zlepšila, ale poslední dobou je opět patrné zhoršení – byla znovu zprovozněna kaznějovská chemička). Pod Dolním Hradištěm přibírá Střela poslední přítok – Kralovický potok, který je součástí Přírodního parku Rohatiny.
Po toku dlouhém 97,4 km se řeka u Liblína vlévá do Berounky. Průměrný průtok Střely v ústí je 3,2 m3/s.
U Střely převládají levostranné přítoky, říční síť je stromovitá.
Na 16,3 říčním kilometru se nachází hydrologická stanice Plasy. Stanici najdeme pod silničním mostem, na levém břehu řeky. Nula vodočtu je v nadmořské výšce 316,89 m n.m., plocha příslušná ke stanici je 775,02 km2 (84% procent povodí toku). Podle dat z Hydrologických poměrů (1967) má Střela, stejně jako jiné české řeky, největší průtok na jaře (březen) v době tání.
Průměrný roční stav je 52 cm, pod 23 cm je stav sucha, nad 200 cm je vyhlašován 3. stupeň povodňové aktivity. Maximální naměřený stav vody byl v roce 1978 – 328 cm.