Lašská naučná stezka – Štramberk
Štramberská větev Lašské naučné stezky začíná u Národního sadu ve městě Štramberk. Tabule nás seznámí s přírodou, historií a kulturními zajímavostmi tohoto města v Moravskoslezském kraji.
Trasa je středně náročná, okruh měří asi 6 km. Stezka je značena zelenobílou turistickou značkou.
Stezka má 13 zastavení (+1 u nádraží).
Národní sad je první zastavení Lašské naučné stezky Štramberk. Nacházíme se v přírodní galerii, v parku, ve kterém jsou rozestavěny pamětní desky a busty významných osobností. K další zastávce vystoupáme po pěšině, ze které jsou krásné výhledy na věž Trúbu. Milovníci flory si též přijdou na své, mohou obdivovat např. čistec přímý nebo jiné teplomilné byliny.
Jeskyni Šipku znají paleontologové, v roce 1880 zde byla nalezena čelist neandertálského dítěte. Šipka poskytovala úkryt lidem již před 32 tisíci lety. K dalším nálezům patřily opracované kosti, kamenné nástroje nebo bronzové předměty. V jeskyni byly nalezeny pozůstatky asi 130 druhů zvířat – např. jeskynního medvěda, lva jeskynního, nosorožce srstnatého, pratura, soba polárního nebo losa. Od jeskyně je opět pěkný výhled na Trúbu.
Třetí zastavení má název Kotouč. Informuje nás o těžbě vápence na vrchu Kotouč a o původních společenstvech rostlin a živočichů, která byla těžbou zničena.
Jurův kámen je dalším zastavením naučné stezky. Je to 3 – 10 m vysoká skalní stěna, která odděluje štramberské vápence a bašské pískovce.
Páté zastavení se jmenuje Plaňava. Představuje nám osadu na úpatí kopce Kotouč a také společenstvo listnatých lesů se vzácnými druhy rostlin a živočichů.
Šesté zastavení má název Horní Bašta a popisuje život ve stejnojmenné poutní uličce ze 17. století.
O hradu Štramberk a o štramberských skalních stepích pojednává zastavení Zámecký vrch / Trúba.
Osmá tabule s názvem Náměstí popisuje historické budovy v centru města. Nezapomeňte zde ochutnat “Štramberské uši”. Do obchodu vás (pokud právě pečou) dovede nezaměnitelná vůně.
Skála Rudý je devátým zastavením, které podává informace o bašských pískovcích.
K 10. zastavení Bílá hora dorazíme zadýchaní, nachází se totiž v nejvyšší nadmořské výšce z celé naučné stezky. Přečteme si o vrchu Bílá hora a o rozhledně, která připomíná šroubovici DNA. Pokud je rozhledna otevřená, vyplatí se po 136 schodech vystoupat až na ochoz, kde se nám nabízí krásný rozhled do okolí. Od rozhledny sestoupíme po zaklikacené cestě k pískovcové soše panny Marie.
U Panny Marie se informujeme o polích, lukách a pastvinách, které byly v dřívějších dobách na svazích Bílé hory.
Dvanáctá tabule s názvem Horní Kamenárka popisuje Přírodní památku Kamenárka, již nevyužívaný lom na vápenec. Při cestě po okraji lomu dávejte pozor, ať nespadnete dolů. Chovejte se tiše a dívejte se, jestli někde neuvidíte jasoně červenookého, motýla, který se v ČR nikde jinde nevyskytuje. Jak vypadá, zjistíte na naučné tabuli. K dalšímu zastavení můžeme dojít skrz arboretum (pokud je otevřená brána) nebo po pěšince okolo.
Botanická zahrada a arboretum v Dolní Kamenárce je poslední zastavení našeho putování. Tabule se nachází u dolní brány arboreta, které začalo vznikat v roce 1995. Vstupné je dobrovolné, mince můžete vhodit do kasičky umístěné na dně lomu. V areálu postupně vzniká expozice různých společenstev. Najdeme zde ohrožené rostliny přenesené z lomu Kotouč i z jiných lokalit (orobinec sítinovitý, tučnice obecná nebo kruštík bahenní). Na dně lomu se nachází jezírka a skalky, takže nedaleko sebe rostou mokřadní rostliny i rostliny suchomilné. Z živočichů můžete zkusit najít drobného plže suchomilku bělavou. S hledáním by neměl být problém, jedná se prý o nejbohatší lokalitu tohoto druhu.
Z botanické zahrady se vrátíme k Národnímu sadu (značení NS) nebo k nádraží (značení NS a červená TZ).
Stezka je vhodná pro pěší, cyklisté část cesty kolo povedou, vozíčkářům jsou ze stezky přístupné pouze některé části.
Trasa je celoročně přístupná.
Parkování je možné na začátku naučné stezky u Národního sadu, u školy nebo na náměstí. Tato parkoviště jsou placená. My jsme využili malou plochu u nádraží, do centra jsme pak přešli přes lávku nad kolejemi.
Do Štramberka vedou cyklotrasy 502 a Greenwasy K-M-W.
1 odpověď
[…] Plamének přímý můžete potkat např. na Lašské naučné stezce Štramberk […]