Přírodní památka Kamenárka
Přírodní památku Kamenárka, vyhlášenou až v roce 2001, nalezneme v katastru obce Štramberk, v Moravskoslezském kraji. PP Kamenárka se nachází ve starém lomu na vápenec v nadmořské výšce od 450 do 480 m. V lomu se těžilo od středověku, roku 1880 se těžba přesunula na okolní lokality. PP Kamenárka má rozlohu 4,46 ha a chrání bloky štramberských vápenců a společenstva rostlin a živočichů, která se na nich vyskytují.
Území je součástí naturové lokality Štramberk.
Bylo zde objeveno velké množství fosilních živočichů a řas.
Významný je výskyt motýla jasoně červenookého (Parnassius apollo), jehož housenky se živí rozchodníkem bílým (Sedum album) a rozchodníkem velkým (Hylotelephium maximum). Jasoň zde byl ve 30. letech 20. století vyhuben (ničení biotopu, nadměrný sběr), ale v 80. letech sem byl reintrodukován.
V jezírku na dně lomu můžeme najít larvy čolka obecného, rosničky zelené nebo skokana hnědého. Žije zde i užovka hladká (Coronella austriaca), slepýš křehký (Anquis fragilis), ještěrka obecná (Lacerta agilis) nebo ještěrka zední (Lacerta muralis). U posledně jmenované jsou štramberské vápence jediným místem výskytu v ČR.
Z rostlin jmenujme tařinku kališní (Alyssum alyssoides), kostřavu sivou (Festuca pallens), mochnu jarní (Potentilla tabernaemontani). Dále se vyskytuje hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum), chrpa parukářka (Centaurea pseudophrygia), šalvěj přeslenitá (Salvia verticillata) nebo tolita lékařská (Vincetoxicum hirundinaria).
Přírodní památkou prochází trasa Lašské naučné stezky (větev Kopřivnice i Štramberk). Lašská NS Štramberk začíná u Národního sadu (délka cca 6 km, 10 zastávek). Návštěvníky informuje přírodních a kulturních zajímavostech Štramberka a okolí. Nedaleko od Kamenárky se v dalším bývalém lomu nachází soukromá botanická zahrada a arboretum.