Naučná stezka Paraplíčko

Altán Paraplíčko, září 2009

Altán Paraplíčko, září 2009

Naučná stezka Paraplíčko se nachází v obci Křivoklát (12 km jihovýchodně od Rakovníka). Trasa není náročná, měří něco málo přes 1 kilometr a vede po lesní cestě (místy pěšině). Stezka kopíruje žlutou TZ z Křivoklátu do Roztok.

První tabule NS je umístěna na parkovišti nad hradem Křivoklát. Informuje o naučné stezce. Ta byla vytvořena v roce 2003 žáky 9. ročníku místní školy ve spolupráci s CHKO Křivoklátsko. Stezka je přizpůsobena dětem, takže i informační panely jsou níže. Na tabuli nechybí seznam zastávek ani mapa se zakreslenými zastaveními.

Cesta vede ve svahu levého břehu Rakovnického potoka. Druhá tabule informuje o pomníku Karla Egona II. Fürstenberka, v jehož vlastnictví byl Křivoklát v 1. polovině 19. století. A také o hradu Křivoklát, na který je odtud krásný výhled.

Třetí zastavení popisuje živočichy, kteří se zde vyskytují. Potkat můžete plazy (užovka obojková, ještěrka zelená), ptáky, různé druhy bezobratlých (roháč, mravkolev) nebo savce plšíka lískového.

Pomník, září 2009

Pomník, září 2009

O floře této oblasti informuje čtvrtá tabule naučné stezky Paraplíčko. Vyobrazené jsou druhy jako jaterník, kapraď samec, kokořík vonný, dub letní nebo trnovník akát. na trase stezky můžete vidět jeřáb muk.

Blížíme se k poslednímu zastavení a vstupujeme do PR Na Babě. Ta chrání teplomilná společenstva s typickými rostlinami (koniklec, bělozářka, třemdava) i živočichy (přástevník kostivalový, výr velký, ledňáček). Pátá zastávka je u samotného altánu Paraplíčko. Proč nese tento název je zřejmé už když k němu přicházíme. Připomíná deštník upevněný v zemi. Od altánu je pěkný výhled na řeku Berounku nebo na obec Roztoky. Dáte si svačinu, rozhlédnete se z vyhlídky a přečtete si informace o Roztokách, zajímavostech v okolí a o dalších naučných stezkách, které můžete navštívit. Vyhlídku ohraničuje zábradlí.

Od posledního zastavení se vracíme stejnou cestou zpět, komu nevadí cesta do kopce, může si procházku protáhnout a projít si zbytek vycházkového okruhu Sokolí. Ten z části vede po trase NS.

Cesta listnatým lesem, září 2009

Cesta listnatým lesem, září 2009

Naučná stezka Paraplíčko je vhodná i pro rodiče s kočárky, obsah naučných tabulí je spíše určen starším dětem nebo dospělým.

Placené parkování je pod hradem nebo nad ním.

Do Křivoklátu jezdí vlak (trať Beroun – Rakovník) i autobusy veřejné dopravy.

Cyklisté mohou využít např. cyklotrasu 303 nebo KO 8.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *