Naučná stezka Kokotské rybníky

image007

Velký smrk

Budete-li hledat místo na pěknou a poučnou výcházku v okolí Plzně, určitě nezapomeňte na Naučnou stezku Kokotské rybníky u Dýšiny, asi 9 km severovýchodně od Plzně. Okružní desetikilometrová trasa byla zřízena až v roce 2010, takže se rozhodně nemusíte bát zašlých nečitelných tabulí či značení. Návštěvník se na 11 zastávkách seznámí s historií a přírodou Dýšiny, Bušovic a jejich okolí. Naučné texty jsou doplněné o otázky a hádanky pro děti i dospělé, což vám může pomoci vyřešit řadu starostí s prvně jmenovanými.

Stezka začíná i končí nedaleko pěkného koupaliště v Nové Huti u Dýšiny a tento fakt se vám v létě může velmi hodit, pokud se tedy nestane přímo výletu osudným a místo procházky přírodou nakonec nezvolíte lenošení na dece. U koupaliště se dá i pohodlně zaparkovat auto. Stezku můžete projít oběma směry, my doporučujeme postupovat podle značení tabulí.

Čertův kámen

Čertův kámen

Úvodní zastavení vás poinformuje o Dýšině a Nové Huti. Pak se vydáte do kopce k prameni Čuráček, minete starý Velký smrk, ze kterého dnes zbyl už jen pařez a položený kmen, ale v jehož okolí rostou jeho “potomci”.

Další zastavení vás přivede k Čertovu kameni, buližníkové skalce, kterou sem podle legendy přinesl čert. Vědečtěji založené turisty zaujme spíše ten fakt, že v tato hornina vznikla zřejmě působením sinic a je jedním z nejstarších důkazů života na naší planetě.

Další zastavení vás přivádí na místo, kde do 15. století stála vesnice Kokot. Více o této vsi se můžete dočíst například zde.

Skokan z Kokotských rybníků

Skokan z Kokotských rybníků

Po několika stech metrech dojdete k Dolnímu Kokotskému rybníku. Naučná tabule vám podá řadu informací o historii rybniční soustavy, či zvířatech, které tu můžete pozorovat. Když přijdete ve vhodnou dobu, přivítá vás kuňkání žab. U rybníka najdete posezení, kde si můžete dát svačinu a odpočinout si. V rybníce rostou mimo jiné lekníny, orobinec, bublinatka nebo šípatka střelolistá.

Od šestého zastavení, které leží u revitalizovaného Horního Kokotského rybníka pokračujete paradoxně téměř po rovině k nejvyššímu bodu trasy, k vrchu Kokotsko, kde vás informační  tabule mimo jiné naučí poznávat v těchto místech nejhojnější jehličnany. Odsud se už jde z kopce, tedy i podstatně veseleji. Osmé zastavení je v lese u starého buku a deváté v obci Bušovice, kde se mohou méně nároční turisté silnější povahy občerstvit v místní nálevně, kolem které také naučná stezka prochází. Posezení v přírodě u Kokotských rybníků má ale nesrovnatelně větší kouzlo.

Dolní kokotský rybník

Dolní kokotský rybník

Máte-li štěstí na počasí, dostane se vám po výstupu mezi pole k desátému zastavení nádherný výhled do okolní krajiny. Při dobré viditelnosti je údajně vidět i nejvyšší vrchol Krušných hor – Klínovec. Za zmínku stojí také letecké snímky krajiny kolem Bušovic vyobrazené na informační tabuli. Jeden téměř současný, druhý z padesátých let, na němž jsou jasně patrná malá políčka, která dávala naší krajině zřejmě zcela jiný ráz.

Odsud už vás čeká cesta pouze z kopce. Nejdříve minete jedenácté zastavení informující o bývalé obci Myší Újezd a pak postupně sestoupíte až k výchozímu bodu, tedy koupališti. Cestou ještě jednou překročíme potok Svatka, který protéká Kokotskými rybníky a v Dýšině ústí do Klabavy a také minete bývalý skokanský můstek.

Jezdíte-li rádi na kole a nebojíte se kopců a kratších rozbitých výjezdů, zkuste si stezku prohlédnout ze sedla. Jinak se do Dýšiny i Bušovic můžete dopravit autobusy městské hromadné dopravy. Vlastní povoz můžete kromě parkoviště u koupaliště nechat i u Horního Kokotského rybníka nebo v Bušovicích.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *